Waarom de Panda van groot strategisch belang is voor FIAT
Grande Panda en ‘grandissima’ Pandina.
Als je in ons land zou vragen welk model FIAT al jaren het belangrijkste is voor het Italiaanse merk, zullen mensen waarschijnlijk heel snel het getal 500 in de mond nemen. In Italië echter zal de gemiddelde consument Panda zeggen. Het is daarom ook niet voor niets dat de Panda zoals we ‘m de afgelopen jaren kenden, nog volop in productie blijft naast de vorige week geïntroduceerde nieuwe Grande Panda. De Panda of Pandina laat qua verkoopcijfers al nu het jaar nog jong is flink van zich horen. Maar liefst 13.300 eenheden werden op kenteken gezet. Daarvan waren 9.550 stuks voor een particulier bestemd. Dat laatste is een record in 1 maand tijd. De Pandina is goed voor een Italiaans marktaandeel van 10% in januari 2025. Dat is niet mis. De FIAT Pandina uit Pomigliano d’Arco is in z’n eentje groter dan alle andere automerken op de Italiaans markt gedurende de eerste maand. De grote aantallen voor de Pandina zijn natuurlijk ook ’te danken’ aan het wegvallen van andere scherp geprijsde modellen uit hetzelfde concern zoals de eerder genoemde vorige generatie 500 en de vorige Lancia Ypsilon.
Ik denk dat er een speciale kortingsactie was. Maar goed, met die verkochte auto’s en de Grande Panda die zeker ook snel op stoom gaat komen door voordelige introductieprijs gaat Fiat dit jaar in Italië eindelijk weer groeicijfers laten zien. Zeker als het lukt om de 500 hybrid dit najaar al te introduceren.
Waar ik me wel zorgen over maak is dat Fiat nog maar twee basismodellijnen lijkt te hanteren. Rond en ronder voor de 500 en afgeleiden daarvan, hoekig en hoekiger voor de Grande Panda en andere nieuwe modellen die in deze stijl worden gebouwd. Als het werkt is het fijn, ik zou een opvolger van mijn Tipo liever minder hoekig zien, maar ook minder rond dan de 500 en als het even kan niet als SUV. Mag ook een Alfa Romeo of Lancia zijn. De Junior is ook kandidaat maar wat te hoog (wel lager dan de Panda) en een neus die minder subtiel is dan de auto verdient. En ik schreef het eerder, ik vind de kleuren van de nieuwe Panda mooier dan die van de Junior (of 600).
Meer specials uitbrengen van de Pandina lijkt me prio. Voor vrouwen meer speciale kleuren en materialen. Of een extra robuuste cross. De fantasie moet omhoog.
@CCHans : ik vrees ervoor. Volgens mij borduren ze voort op een idee dat enkele jaren geleden werd gelanceerd (Onder Marchione nog ? Of was het François ?)
Namelijk enerzijds de 500-reeks en afgeleiden (bijvoorbeeld de 600) als hip, aanlokkelijk en duur(der).
Anderzijds de no-nonsens stijl als de Panda (Pandina) en Grande Panda (goedkoper, praktischer).
Een 3e “lijn” zou te veel zijn (Tipo 1 en 2, Punto, Palio, Bravo/Brava).
Ik denk eerder dat de 500 uitzondering blijft. De 600 is mislukt en ik zie daar eerder een gewoon model als opvolger komen dan een met ronde koplampen. Die Panda-range is nu gewoon even de nieuwe lijn van Fiat. Eigenlijk past de 500 daar niet bij, maar de gouden kip slachten wil niemand. En terecht, want hoewel het even tegenzit blijft de 500 de leukste Fiat.
Ik zag laatst een nuovo 600 rijden! Fiat heeft er in NL één verkocht!
De 500 zou een apart brand worden. Althans dat was de bedoeling. Daarna moest het alleen elektrisch worden. Voor de 4de generatie Punto was geen geld. De tweede generatie tipo een flop. Kortom fiat zal nooit meer worden wat het ooit was. Hoe leuk de grande panda er ook uit ziet betwijfel ik of dit een verkoop topper gaat worden. Fiat moet terug naar waar ze goed in zijn. Italiaans design voor een mooie prijs. Dus maak fiat de het budget merk van stellantis gezien het succes Dacia (Renault) en Skoda (Volkswagen ) dan heeft het merk in Europa nog toekomst
Tsja. Wat kan een mens daar nu op zeggen? De Grande Panda is toch italiaans design voor een hele mooie prijs? En Fiat is, net als Citroën toch het budgetmerk van Stellantis? Volgens mij ben je op je wenken bediend.
Tweede generatie Tipo kan men moeilijk een flop noemen met meer dan 1.000.000 gebouwde exemplaren.
Precies. Daarbij heeft de Tipo overwegend heel tevreden eigenaren (ben er een van). Alleen in Nederland was de auto te duur door de BPM en de keuze van FCA om te lang te wachten met de introductie van de Firefly motoren die de BPM gehalveerd zouden hebben.